Kluby KP

Koordynacja Klubów KP: Marcin Chałupka, Joanna Tokarz-Haertig
Kontakt: (+48 22) 505 66 96, marcin.chalupka [at] krytykapolityczna.pl

Jednym z celów Krytyki Politycznej jest tworzenie lokalnych środowisk lewicowych, aktywnych w sferach polityki, nauki i kultury.

W 2007 roku powstały trzy pierwsze Kluby Krytyki Politycznej. W 2008 roku sieć Klubów rozszerzyła się o kolejne miasta. Jesienią 2009 roku otworzyliśmy pierwsze lokalne centra – świetlice KP w Trójmieście i Cieszynie. W 2011 powstała świetlica w Łodzi, która działała do 2015 roku.

Kluby KP tworzą działacze społeczni, studenci, licealiści, młodzi naukowcy – aktywiści, którym bliski jest etos lewicowego zaangażowania w sprawy publiczne. Działają poprzez organizowanie otwartych dyskusji, warsztatów, seminariów, wystaw i festiwali, a także współpracę z innymi organizacjami społeczno-kulturalnymi.

 

Koordynatorzy w Klubach Krytyki Politycznej:

Białystok: Łukasz Kuźma, Bytom: Stanisław Ruksza, Cieszyn: Joanna Wowrzeczka, Częstochowa: Marta Frej, Tomasz Kosiński, Gniezno: Paweł Bartkowiak, Kamila Kasprzak, Kalisz: Mikołaj Pancewicz, Kijów: Oleksij Radynski, Vasyl Cherepanyn, Koszalin: Magda Młynarczyk, Kraków: Krzysztof Juruś, Weronika Śmigielska, Lublin: Magdalena Łuczyn, Łódź: Michał Gauza, Opole: Szymon Pytlik, Ostrowiec Świętokrzyski: Monika Pastuszko, Szydłowiec: Inga Pytka-Sobutka, Toruń: Monika Szlosek, Trójmiasto: Elżbieta Rutkowska, Wrocław: Przemysław Witkowski

 

KLUB KRYTYKI POLITYCZNEJ W BIAŁYMSTOKU

Klub Krytyki Politycznej w Białymstoku powstał w kwietniu 2008 roku z ambicjami ożywienia oraz integracji miejscowych środowisk intelektualnych i zaangażowanych społecznie. Klub został stworzony przez młodych ludzi, głównie licealistów i studentów, z czasem stał się wielopokoleniowy.

Organizujemy spotkania z artystami, autorami i pisarzami oraz dyskusje o edukacji oraz służbie zdrowia. Do stałego kalendarza spotkań klubowych weszły cykliczne przeglądy filmowe oraz debaty dotyczące przestrzeni miejskiej Białegostoku. Przez ponad cztery lata działalności ponad sto razy gościliśmy Białostoczan na naszych spotkaniach. Współorganizowaliśmy również spotkania w innych miejscach w naszym województwie m.in. w Suwałkach, Łomży, Teremiskach czy Orli.

Za stworzenie Klubu KP Łukasz Kuźma został wyróżniony nagrodą w konkursie białostockiej „Gazety Wyborczej” – „Przystanek Młodzi”.

Zespół Klubu KP w Białymstoku: Łukasz Kuźma, Bartek Kuźniarz, Przemysław Sławiński, Michał Sydow

Kontakt: lukasz.kuzma[at]krytykapolityczna.pl

Blog klubowy: kpbialystok.blogspot.com

Dołącz do nas na facebooku.

 

KLUB KRYTYKI POLITYCZNEJ W GNIEŹNIE

Gnieźnieński Klub Krytyki Politycznej powstał w październiku 2008 roku. Wszystko zaczęło się od debaty Kanon lewicy i rozmowy o Stanisławie Brzozowskim.

Od tamtej pory regularnie organizujemy debaty i akcje społeczne. Co miesiąc w ramach Kina Nieposłusznej Myśli zapraszamy na projekcje filmów zaangażowanych społecznie i politycznie. Jako Klub KP pragniemy tworzyć przestrzeń dla lewicowego głosu w naszym mieście. Współpracujemy z Ogólnopolskim Festiwalem Filmów Amatorskich i Niezależnych „Offeliada” w Gnieźnie podczas którego wręczamy co roku Nagrodę im. Stanisława Brzozowskiego przyznawaną za „szczególną wrażliwość społeczną dzieła filmowego”.

Na co dzień też współdziałamy m.in. z Miejskim Ośrodkiem Kultury, Centrum Aktywności Społecznej Largo, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza – Kolegium Europejskim w Gnieźnie, lokalnymi stowarzyszeniami, nieformalnymi grupami, działaczami i artystami.

Zespół Klubu KP w Gnieźnie: Kamila Kasprzak, Paweł Bartkowiak

Kontakt: gniezno[at]poczta.krytykapolityczna.pl

Dołącz do nas na facebooku.

 

KLUB KRYTYKI POLITYCZNEJ W KALISZU

Kaliski Klub KP istnieje od listopada 2008 roku i od tego czasu zorganizował w Kaliszu szereg spotkań, debat, projekcji, koncertów i innych wydarzeń.

Celem Klubu jest mobilizowanie lokalnej społeczności do oddolnego angażowania się w procesy demokratycznego samostanowienia. Demokrację rozumiemy przy tym radykalnie – jako permanentne społeczne uczestnictwo w tworzeniu wiedzy, kultury i polityki (która w szczególności winna być udziałem każdego obywatela, ponieważ dotyczy każdego obszaru relacji międzyludzkich). Jakość demokracji zależy naszym zdaniem od obywatelskiej odpowiedzialności za społeczną przestrzeń, w której żyjemy.

Zamów newsletter Klubu KP w Kaliszu: napisz do nas na adres kalisz[at]poczta.krytykapolityczna.pl w tytule mejla wpisując „newsletter”.

Zespół Klubu KP w Kaliszu: Anna Domagalska, Mikołaj Pancewicz, Marek Tworek

Kontakt: kalisz[at]poczta.krytykapolityczna.pl

Dołącz do nas na facebooku.

 

KLUB KRYTYKI POLITYCZNEJ W KOSZALINIE

Tworzymy przestrzeń do dyskusji na tematy społeczne, polityczne, kulturalne i artystyczne. Zapraszamy na nasze debaty!

Grupa kilku osób reprezentująca różne zawody i środowiska oraz zainteresowania postanowiła zrobić coś, by ważne dla nas wszystkich, często kontrowersyjne, tematy dotyczące kultury, nauki, polityki, obyczajowości ujrzały światło dzienne również w Koszalinie.

Po kilku miesiącach działań Klub nominowany został przez czytelników “Teraz Koszalin” do Róży Roku za “stworzenie platformy debaty publicznej”.

Zespół Klubu KP w Koszalinie: Juliusz Adel, Oskar Hryniewicz, Michał Kaczmarek, Jacek Kowalczyk, Magdalena Młynarczyk (koordynatorka), Joanna Przybyło, Jacek Wezgraj.

Dołącz do nas na facebooku.

 

KLUB KRYTYKI POLITYCZNEJ W KRAKOWIE

Krytyka Polityczna działa w Krakowie od 2004 roku. W październiku 2006 roku rozpoczęliśmy współpracę z krakowską Korporacją Ha!art przy wydawaniu Serii Krytyki Politycznej, której kontynuacją jest Seria Idee Wydawnictwa Krytyki Politycznej. W październiku 2007 roku wspólnie z Korporacją Ha!art, Instytutem Książki, Katedrą Kultury Współczesnej UJ zorganizowaliśmy Festiwal Literatury Politycznej.

Od tamtej pory regularnie zapraszamy na debaty, pokazy filmowe, spotkania z artystami, publicystami, ludźmi nauki. Cały czas trzymamy rękę na pulsie debaty publicznej i piszemy o tym, co dzieje się w Krakowie.

Zespół Klubu KP w Krakowie: Katarzyna Bena, Łukasz Dąbrowiecki, Mikołaj Denderski, Maria Kobielska, Daniel Płatek, Michał Pospiszyl, Dorota Roś, Weronika Śmigielska (koordynatorka), Michał Wszołek, Krzysztof Juruś (koordynator), Cezary Zięciak, Karol Kaczorowski, Monika Świerkosz

Kontakt: kraków[at]poczta.krytykapolityczna.pl

Dołącz do nas na facebooku.

 

KLUB KRYTYKI POLITYCZNEJ W LUBLINIE

Pierwsze spotkanie zorganizowane przez Krytykę Polityczną w Lublinie odbyło się w maju 2008 roku. Dyskusja dotyczyła głośnej sprawy nastoletniej Agaty, której odmówiono prawa do przerwania ciąży powstałej w wyniku gwałtu.

Od stycznia 2009 działamy w Lublinie regularnie organizując debaty, pokazy filmowe i akcje społeczne w przestrzeni miejskiej. Tworzymy środowisko, dla którego realizacja nowoczesnego, lewicowego projektu w sferze polityki i kultury wydaje się więcej niż konieczna.

Zespół Klubu KP w Lublinie: Rafał Czekaj, Magdalena Łuczyn, Tomasz Kłusek, Agnieszka Ziętek

Kontakt: lublin [at] poczta.krytykapolityczna.pl

Dołącz do nas na facebooku.

 

KLUB KRYTYKI POLITYCZNEJ W ŁODZI

Klub Krytyki Politycznej w Łodzi działa od 2007 i liczy około 15 osób zaangażowanych w tworzenie wydarzeń i codzienną działalność na rzecz miasta. Współpracujemy z licznymi łódzkimi organizacjami pozarządowymi, prowadzimy letnią plenerową czytelnię i podejmujemy działania wspierające udział w kulturze na terenie województwa.

W 2011 roku, zaledwie kilka miesięcy po otwarciu, Świetlica otrzymała nagrodę „Punkt dla Łodzi” za „stworzenie na mapie Łodzi miejsca pełnego żywej dysku”. Wyróżnienie przyznali internauci oraz jury, w którego skład wchodzą społecznicy, architekci i ludzie kultury.

Zespół Klubu KP w Łodzi: Martyna Dominiak, Hanna Gill-Piątek, Ewa Kamińska, Kamil Piskała, Wiktor Marzec, Waldemar Marzec, Milena Moździerz, Eliza Gaust, Marta Zdanowska, Ula Lukierska, Michał Gauza, Marek Jedliński, Iza Desperak, Anna Duniewicz, Martyna Urbańczyk, Marek Cieślik, Borys Martela

Kontakt: lodz[at]poczta.krytykapolityczna.pl

Subskrybuj newsletter Klubu KP w Łodzi.

Dołącz do nas na facebooku.

 

KLUB KRYTYKI POLITYCZNEJ W OPOLU

Początki Klubu KP w Opolu sięgają wiosny roku 2009, pierwszym zorganizowanym zaś wydarzeniem, było spotkanie połączone z projekcją filmu System 09, w maju 2009 roku.

Nasza działalność koncentruje się na sprawach społeczno-polityczno-kulturalnych, nieodzownie związanych także mocno z działaniami Krytyki Politycznej – organizujemy w Opolu spotkania wokół wydawnictw KP, zapraszamy na debaty ważne osoby życia publicznego, by przy tej okazji dyskutować o istotnych problemach współczesnej Polski i świata. Przede wszystkim jednak chcemy promować twórcze, kreatywne, a zwłaszcza krytyczne myślenie i odbiór coraz bardziej skomplikowanej rzeczywistości wokół, ujawniać ukryte mechanizmy, ukazywać to, co niewidoczne, szukać rozwiązań aktualnie palących problemów.

Zespół Klubu KP w Opolu: Szymon Pytlik (koordynator), Borys Cymbrowski, Magdalena Ozimek, Michał Pytlik

Kontakt: opole[at]poczta.krytykapolityczna.pl

Dołącz do nas na facebooku.

 

KLUB KRYTYKI POLITYCZNEJ W TORUNIU

Klub Krytyki Politycznej w Toruniu powstał z inicjatywy trójki osób związanych z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika. Oficjalnie swoją działalność zainaugurował 19 kwietnia 2008 roku debatą Co dalej z lewicą? O przyszłości lewicy dyskutowali m.in. Kinga Dunin i Sławomir Sierakowski.

Klub szybko stał się przestrzenią dyskusji środowisk lokalnych. Gościliśmy wiele znaczących postaci polskiej publicystyki, polityki, nauki i kultury. Działamy we współpracy z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, z Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” oraz z lokalnymi Organizacjami Pożytku Publicznego.

Obecnie w aktywnych działaniach Klubu uczestniczą przede wszystkim studenci. Chcemy zająć znaczące miejsce w toruńskiej strefie publicznej oraz być miejscem dyskusji młodych, zaangażowanych ludzi pragnących wnieść lewicową myśl w lokalną sferę.

Zespół Klubu KP w Toruniu: Monika Szlosek, Bartłomiej Urbański, Kamil Kardach

Kontakt: torun[at]poczta.krytykapolityczna.pl

Dołącz do nas na facebooku.

 

KLUB KRYTYKI POLITYCZNEJ WE WROCŁAWIU

Początki Klubu Krytyki Politycznej we Wrocławiu sięgają 2006 r., kiedy to z okazji 80. rocznicy urodzin Jana Józefa Lipskiego odbyła się konferencja poświęcona problemom polityki historycznej, ksenofobii i nacjonalizmu.

Od wiosny 2008 r. działania Klubu KP we Wrocławiu przybrały bardziej zorganizowaną formę. Kontynuujemy cykle spotkań wokół książek KP, organizujemy dyskusje poświęcone ważnym tematom społecznym (m.in. polityce narkotykowej, problemom współczesnego miasta, edukacji).

Współpracujemy ze środowiskiem skupionym wokół pisma „Recykling Idei”, księgarniami Falanster oraz Tajne Komplety, kręgami akademickimi oraz studenckimi kołami naukowymi.

Zespół Klubu KP we Wrocławiu: Dawid Krawczyk, Łukasz Maślanka, Łukasz Andrzejewski, Przemysław Witkowski, Ilona Witkowska, Tomasz Ciosek, Paweł Kaczmarski, Natalia Sawka, Michał Słotwiński, Marcin Sierszyński, Marta Karaś, Kamil Radomski, Aneta Ilnicka, Michał Gątarek, Maciej Mandelt, Magdalena Tuła, Michał Syska, Krzysztof Bielaszka

Kontakt: wrocław[at]poczta.krytykapolityczna.pl

Dołącz do nas na facebooku.

Czytaj więcej o miastach

Lech-Wałęsa

Mam w d… Wałęsę, bo sprawdzam alarm smogowy

To, co robił kiedyś Wałęsa, pewnie wpłynęło na moje życie. Ale to, co opowiada dziś minister zdrowia, wpływa bardziej.

W Krakowie mieliśmy smog, zanim to było modne

To nie jest pierwsza zima ze smogiem. Dla mnie prawdziwą zmianą tej zimy jest maska.Weronika Śmigielska

Znów będzie trzeba walczyć o teatr w Kaliszu

Magda Grudzińska chciała budować teatr publiczny otwarty i dostępny. Dziś ta wizja nie podoba się władzy.Kaliska Inicjatywa Miejska
Głodowka-dobrzen-wielki-opole

„Cała gmina zawsze razem!”

Koniec protestu głodowego w Dobrzeniu Wielkim.Dominika Wróblewska, Tekst: Maciej Kruszka
offeliada-2016-gniezno

Gniezno: Fotorelacja z festiwalu Offeliada 2016

Relacja Kamili Kasprzak z Gniezna.Kamila Kasprzak

Zaproszenia

No event found!
więcej wydarzeń >>