Świat

Warufakis: Ogłosimy Nowy Ład dla Europy

janis-warufakis

Ani globalizacja, ani podłączone do prądu płoty biedy nie naprawią.

To wideo, przygotowane przez BBC Newsnight, jest zapowiedzią Nowego Ładu Europejskiego (European New Deal), który w pełni ujawnimy w lutym.

Mówię w nim tak:

Najpierw zlekceważyli ludzką biedę, jej źródeł szukając w słabości charakteru, a potem pod hasłem usprawniania produktywności wciskali ludziom umowy śmieciowe. Ci sami członkowie światowego establishmentu z rozpaczą patrzą dzisiaj na kolejne tryumfy nacjonalistycznej międzynarodówki, dodatkowo napędzane przez:

– mimowolne zatrudnienie poniżej kwalifikacji – gorzki rachunek wystawiany ludziom przez politykę cięć i oszczędności;

– mimowolną migrację – gorzki owoc wielkiej koncentracji godnych prac na niewielkich terytoriach. Ludzie nie przenoszą się do Londynu dla sceny teatralnej, a do Anglii dla klimatu; ono migrują, bo muszą!

Varoufakis ma plan

Ani globalizacja, ani podłączone do prądu płoty tego nie naprawią. Nie można dalej wmawiać sobie, że Wielka Brytania czy Ameryka mogą przetrwać w dobrobycie, gdy sąsiednie kraje pogrążone są w kryzysie.

Lekarstwem na to są przyzwoite prace, prawo do egzystencjalnego minimum, opieka zdrowotna, edukacja i dostęp do mieszkań w przystępnej cenie i lokalizacji.

To dlatego potrzebujemy Nowego Ładu po obu stronach Atlantyku – nowego Bretton Woods, który o inwestycjach w społeczeństwo myśli jak Zieloni o zmianie klimatu: jak o wspólnej odpowiedzialności ludzkiego gatunku, którego los zależy od niego samego.

Bendyk o DiEM25: Wspólna Europa – czy to nas w ogóle obchodzi?

Lęk przed maszynami, które mogą nas uwolnić przez znojem najcięższej pracy, jest tylko symptomem bojaźliwego i podzielonego społeczeństwa.

Angielscy luddyści – ruch społeczny z okresu rewolucji przemysłowej, protestujący przeciwko zmianom sposobu życia i pracy spowodowanej wynalezieniem maszyn tkackich – są wśród najbardziej nierozumianych aktorów historycznych. Niszczenie przez nich maszyn włókienniczych nie było protestem przeciw automatyzacji. Był to protest przeciwko porządkowi społecznemu, który pozbawił ludzi perspektyw życiowych w obliczu postępu technologicznego.

Manifest demokratyzacji Europy

czytaj także

Nasze społeczeństwa muszą stawić czoła rosnącej roli maszyn i robotów, lecz także zapewnić sobie gwarancję tego, że dołożą się one do ludzkiego dobrobytu. Każdy obywatel i obywatelka powinni mieć zagwarantowane prawo do części bogactwa wyprodukowanego przez maszyny.

Musimy domagać się wprowadzenia bezwarunkowego dochodu gwarantowanego, finansowanego ze zwrotów z kapitału, a nie z podatków – nazywam to bezwarunkową dywidendą gwarantowaną. To ona umożliwi nam podział zysków z automatyzacji pracy – sprawiedliwy i równy dla całego społeczeństwa.

**
W lutym, w rocznicę Traktatu Rzymskiego, DiEM25 ogłosi program Nowego Ładu Europejskiego. Będzie on ufundowany na prostej zasadzie: wszyscy Europejczycy i Europejki mają prawo do bezwarunkowego dochodu, godnego mieszkania, wysokiej jakości opieki zdrowotnej i edukacji, a także czystego środowiska.

Wszyscy jesteśmy mesjaszami [DiEM – rozmowa]

Tekst opublikowano na blogu yanisvaroufakis.eu

Wkrótce nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukaże się książka Janisa Warufakisa A słabi muszą ulegać?

Bio

Janis Warufakis

| Ekonomista, współzałożyciel DiEM25
Ekonomista, od stycznia od lipca 2015 roku minister finansów Grecji, współzałożyciel ruchu DiEM25 (Democracy in Europe Movement 2025). Autor książki "Globalny Minotaur" (2016) i "A słabi muszą ulegać?" (2017).

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.

Komentarze archiwalne

 1. “który o inwestycjach w społeczeństwo myśli jak Zieloni o zmianie klimatu” to już lepiej nie myśleć wcale. Zieloni są przeciwni energetyce jądrowej, co znacznie utrudnia walkę z globalnym ociepleniem. Ten artykuł w ogóle jakiś bełkotliwy i antynaukowy.

  1. No cóż, tak zwane prawactwo ma jak narazie gotowe rozwiązania na dawno zdefiniowane już problemy (że każde nowe rozwiązanie głupsze i gorsze od poprzedniego to już inna sprawa), dlatego też bierze wszystko jak leci. “Lewactwo” zaś bajdurzy sobie wzorem Warufakisa o jednorożcach, księżniczkach i sprawiedliwym podziale i ma poparcie na granicy błędu statystycznego.

 2. “Ani globalizacja, ani podłączone do prądu płoty biedy nie naprawią.”

  Naprawi za to grecki gawędziarz, w końcu jest taki fajny bo nosi skórzane kurtki i jeździ na motorze. Miejmy tylko nadzieję że te kurtki to ze sztucznej skóry. On tak fajnie zawsze opowiada (najczęściej o niczym lub o fantastyce) i teraz wraz z ruchem o którym nikt nie słyszał wystartują z programem “wszystko dla wszystkich”.

  No dzięki, wreszcie coś, bo ja już się przez chwilę bałem że nie ma za bardzo pomysłów na europejskie problemy.

  1. Pan od gierek komputerowych. Bajkopisarz doprowadzający kobiety i metrosexualnych i lwią część gejów do ekstazy. Ach Ci fałszywi bożkowie lewicy…
   Zapamiętajcie. Dziś lewica ma twarz i charyzmę Sutkowskiego.

  2. Ale industrie 4.0 jest już w toku. To nie odległa mglista przyszłość, tylko proces który w ciągu jednego pokolenia wyeliminuje rzesze z rynku pracy. I nie tylko proste zawody, ale np. prawników, księgowych, pracowników banków itd. To już się dzieje. W mojej firmie produkującej żarówki jeden robot pakujący wykosił 40 pakowaczek z pracy, zarząd planuje dalsze zakupy na inne wydziały itd. To się dzieje – już, tu i teraz. Widać gołym okiem.

   1. @Rajter luz – trzeba było się uczyć i mieć taki fach jak ma Witek wtedy byś nie miał zmartwień, że maszyny cie wyeliminują z rynku pracy. 🙂

    1. Nie mój cyrk i nie moje małpy, ale lewica zdaje się poszukiwać tej intelektualnej odpowiedzi już od jakiegoś czasu (właściwie to od początku, gdy zaczęła przejadać pieniądze zrobione na agresywnym kapitalizmie zachodnim zaraz po wojnie) i jak do tej pory każdy nowy pomysł to jest jeszcze większy absurd. Że “gawędzi prawilnie” to akurat prawda, sam lubię czasem posłuchać ale nie dłużej niż 10 minut, bo przecież to co mówi nie ma żadnego znaczenia.

     @rajter
     Tak, masz rację, widać to gołym okiem, tym bardziej więc zastanawia idea sprowadzenia do Europy kilkunastu milionów świetnie wykształconych i pokojowo nastawionych braci z południa, nieprawdaż? Hm, może “zastanawia” to złe słowo, ale rozumiesz o co mi chodzi.

    2. @Slawczan: Uczonych jest coraz więcej, co nie znaczy, że wszyscy mogą dostać to jedno miejsce pracy zajęte już przez Witka, chyba że ktoś – jeden – potrafiłby Witka wykopać, co zresztą dobrze by zrobiło Witkowemu oglądowi rzeczywistości. Znalazby się poza rynkiem pracy, zrozumiałby (może?), o czym mówi Warufakis. Kto nie rozumie o czym mówi Warufakis, nie rozumie nic ze zjawisk społeczno-gospodarczych aktualnego świata.

     1. @Ela Binswanger
      Każdy doskonale rozumie, podobne dyrdymały opowiadane są kilkudziesięciu lat i zawsze były przez normalnego człowieka traktowane w kategoriach ciekawostki. “Nowe Bretton Woods po obu stronach Atlantyku” sugeruje zaś kompletne oderwanie Gawędziarza od rzeczywistości i zjawisk społeczno gospodarczych aktualnego świata. W 1944 “zachód” decydował o wszystkim i miał przewagę w każdej z kategorii, dzisiaj zaś te “obie strony Atlantyku” muszą liczyć się z równorzędnymi partnerami z których żaden nie jest zainteresowany zmianą systemu w którym wygrywa się z tym “zachodem”.

      Poza tym Gawędziarz zapomniał chyba poruszyć kwestii chociażby przeludnienia, rabunkowej gospodarki, braku polityki społecznej, braku poszanowania podstawowych choćby praw współżycia w społeczeństwie czy absolutnego braku pomysłu na rozwój – z tym mamy do czynienia w ponad 60% krajów tego świata. Usprawiedliwianie migracji przez Gawędziarza można sprowadzić właściwie do jednego – na świecie wg ONZ w 2015 roku było 800 milionów niedożywionych ludzi. Europa przygarnęła ułamek procenta tej liczby (z którego to ułamka może 20% naprawdę cierpiało z braku jedzenia) i teraz Europa zdycha. Co dalej?

      Pan Gawędziarz zdaje się być jednym z tych wierzących nadal w “european dream” 😀 Jak w Pekinie usłyszą o DiEM25 to po histerycznych salwach śmiechu stwierdzą pewnie że skoro w Unii takie rzeczy to musi to działać i zmienią swoją pieczołowicie zaplanowaną na najbliższe 100 lat politykę.

  3. @Witek – grecki gawędziarz przynajmniej gawędzi prawilnie. Marks też w sumie za życia nie dokonał oprócz napisania kilkunstu opasłych tomów pobożnych życzeń. Lewica potrzebuje najpierw INTELEKTUALNEJ odpowiedzi na obecne problemy (tak jak to uczynił też i Marks – on akurat byl ,,wash & go”), potem będzie łatwiej wydumać sposób. Oby tylko nie wyszło jak z bolszewizmem w Rosji.
   Co do wyglądu i lansiarstwa – 100% masz rację ale taki Zeitgeist. Kennedy pokonał Nixona bo lepiej wypadł w telewizji.

  4. @Witek – grecki gawędziarz przynajmniej gawędzi prawilnie. Marks też w sumie za życia nie dokonał oprócz napisania kilkunstu opasłych tomów pobożnych życzeń. Lewica potrzebuje najpierw INTELEKTUALNEJ odpowiedzi na obecne problemy (tak jak to uczynił też i Marks – on akurat byl ,,wash & go”), potem będzie łatwiej wydumać sposób. Oby tylko nie wyszło jak z bolszewizmem w Rosji.
   Co do wyglądu i lansiarstwa – 100% masz rację ale taki Zeitgeist. Kennedy pokonał Nixona bo lepiej wypadł w telewizji.