Krzysztof Tomasik

Wygrzebane: Mętrak ’81, czyli prawie prymas

Pięćdziesięcioletni duchowny, uważany za zaufanego Papieża, wyznaje dewizę „bez wolności nie ma żadnego dialogu”.

W zachodnich pismach spekulacje na temat, kto zostanie prymasem Polski po kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na czoło wysuwa się człowiek mało znany szerszej opinii publicznej – duszpasterz akademicki w Krakowie i filozof Józef Tischner. Pięćdziesięcioletni duchowny, uważany za zaufanego Papieża, wyznaje dewizę „bez wolności nie ma żadnego dialogu”. Poznałem go przed laty u Stanisława Cichowicza i dostałem książkę z dedykacją. Miał wykład na Uniwersytecie Warszawskim – dobrotliwość, ale i szczególny rodzaj ześlizgiwania się z tak zwanych problemów w chrześcijańską retorykę. 

Krzysztof Mętrak (1945-1993) – krytyk filmowy i literacki, eseista, publicysta sportowy. Autor kilku tysięcy tekstów, głównie felietonów publikowanych od 1962 r. do śmierci na łamach „Współczesności”, „Kultury”, „Filmu”, „Kina”, „Piłki Nożnej”, „Literatury”, „Pani”. Od 1994 przyznawana jest nagroda jego imienia dla młodych krytyków filmowych.

Fragment „Dziennika”, maj 1981.

Bio

Krzysztof Tomasik

| Publicysta, biografista
Publicysta i biografista, działacz LGBT, członek zespołu Krytyki Politycznej. Autor książek "Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku" (2008), "Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u" (2012), "Seksbomby PRL-u" (2014), "Demony seksu" (2015), "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka (2016). Redaktor tomu "Mulat w pegeerze" (2011). Prowadził seminaria biograficzne na Uniwersytecie Krytycznym Krytyki Politycznej.

Komentarze

System komentarzy niedostępny w trybie prywatnym przeglądarki.