Świetlica KP "Na Granicy" w Cieszynie

Adres: Al. Jana Łyska 3, 43-400 Cieszyn
Tel.: (+48) 609 724 500
E-mail: cieszyn [at] poczta.krytykapolityczna.pl

FanPage Świetlicy na Facebooku.

Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” rozpoczęła swoją działalność w 2009 roku w budynku dawnego punktu straży granicznej na Moście Przyjaźni w Cieszynie.

Zespołowi Świetlicy od początku zależało na stworzeniu miejsca łączącego kulturę, edukację, politykę i aktywność społeczną. Chciałyśmy, żeby Świetlica stała się miejscem, które może wpływać na wiele sfer i odpowiadać na kryzys więzi i wyobraźni, poszukując przy tym własnych rozwiązań i nieoczywistych ścieżek rozwoju przez kulturę i pracę społeczną. Ideą było symboliczne przesuwanie granic dzielących miasto nie tyle ze względu na transgraniczny charakter, co różnice wynikające z nierówności społecznych.

W listopadzie 2016 roku  Świetlica zmieniła swoją lokalizacje i rozpoczęła pracę w zabytkowej dzielnicy tzw. Cieszyńskiej Wenecji. Było to możliwe dzięki akcji crowdfundingowej „Przenieśmy granicę!”.

Zespół Świetlicy to: Anna Studnicka-Cieplak, Natalia Kałuża,  Anna Pluta, Joanna Wowrzeczka (kierowniczka).

O!ŚWIETLICA

Od 2009 roku organizujemy stałe warsztaty dla dzieci i młodzieży z O!Świetlicy Krytyki Politycznej. Zrealizowaliśmy ponad 9 projektów, które umożliwiły młodym osobom ze śródmieścia poznawanie ważnych treści kultury oraz ukazanie wielu problemów miasta z perspektywy często niewidocznej dla dorosłych. Dzieci miały możliwość współtworzenia m.in. słuchowiska o ulicy Głębokiej pt. „Prędkość nadana przez spadek”, wirtualnej mapy Cieszyna oczami dzieci, kampanii społecznej o zaufaniu czy dwóch spektakli teatralnych.  Wzięły także udział w 6 edycjach półkolonii i wyjazdów kolonijnych. Spotkały się w ramach różnych warsztatów tematycznych z ważnymi twórcami kultury –  sztuk wizualnych, muzyki, teatru i literatury. Miały możliwość udziału w zajęciach prowadzonych przez m.in. Joannę Rajkowską, Macieja Wojnickiego, Dianę Lelonek, Szymona Kobylarza, Krzysztofa Trzewiczka, Katarzynę Majak, Marka Glinkowskiego, Alekę Polis, Bogusława Słupczyńskiego, Romana Kurkiewicza.

Działalność O!Świetlicy stała się inspiracją do powstania trzech książek dla dzieci: „Bieda. Przewodnik dla dzieci” (H. Gil-Piątek, H. Krzywonos, 2010), „Współpraca” (A. Wiśniewska, J. Bożek, J.Ochojska 2013) i „Zaufanie” (A. Cieplak, L. Ostałowska, 2015).

WSPÓŁPRACA z MŁODZIEŻĄ I SZKOŁAMI

Dzięki wsparciu wolontariuszy ze szkół średnich i Uniwersytetu Śląskiego mamy możliwość prowadzenia codziennych korepetycji i zajęć indywidualnych dla najmłodszych.

Młodzież realizowała także projekty w ramach grupy literackiej !ULICY, inspirowanej twórczością Juliana Przybosia i brała udział w warsztatach edukacji medialnej („Web Aktywni”). Od 2010 mieliśmy ponad 150 wolontariuszy oraz odbyło się około 35 praktyk i staży studenckich.

Poza stałą działalnością w siedzibie Świetlicy organizujemy  warsztaty z zakresu edukacji kulturalnej, dziennikarstwa, filmu czy literatury na terenie szkół – od szczebla podstawowego po szkoły średnie. Tego typu warsztaty realizujemy nie tylko w Cieszynie, ale i innych miejscach w Polsce.

PRZESTRZEŃ PUBLICZNA

Ważnym punktem naszej pracy jest organizacja działań w przestrzeni publicznej. Do tej pory realizowaliśmy akcje artystyczne w śródmieściu Cieszyna (przy udziale m.in. Elżbiety Jabłońskiej, Jacka Niegody, Julity Wójcik, Anny Jochymek, Diany Lelonek, Magdaleny i LudomiraFranczak),  gry miejskie, dwie edycje Święta ulicy Głębokiej, 13 spacerów tematycznych po mieście czy cykl koncertów muzyki niezależnej w ramach projektu GRA/GRA/nica (kuratorem był Wojciech Kucharczyk).

Prowadziłyśmy także badania dotyczące dostępu i uczestnictwa w kulturze, diagnozę śródmieścia czy badania etnograficzne realizowane przy współpracy ze studentami Uniwersytetu Śląskiego.

WYDARZENIA

Zorganizowaliśmy  ponad 200 bezpłatnych debat, spotkań, seminariów, projekcji filmowych, koncertów, konsultacji społecznych. Odwiedzili nas m.in. prof. Tadeusz Kowalik, prof. Magdalena Środa, prof. Przemysław Czapliński, Lidia Ostałowska, prof. Tadeusz Sławek,  Henryka Krzywonos, Jacek Żakowski,  Stach Ruksza, Anna Dryjańska,  prof. Jerzy Hausner.

Zespół Świetlicy bierze także udział w debatach i spotkaniach organizowanych poza Cieszynem. W 2016 roku temat zgłoszony przez nas pt. „Czego centrum (nie) uczy się od peryferii?” został wybrany jako stolik tematyczny w ramach Kongresu Kultury.

NAGRODY

Zespół Świetlicy został doceniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia w obszarze edukacji kulturalnej i wspierania wolontariatu (2014) oraz nagrodą „Otwieracza” od Creative Commons Polska za działanie na rzecz otwartości w kulturze i edukacji (2012). Twórczyni Świetlicy Joanna Wowrzeczka nominowana była w plebiscycie „Wysokich Obcasów” do tytułu Polki Roku 2009.

Czytaj więcej o Cieszynie

wowrzeczka-cieszyn

Nie zadzieraj z matką! Rodzice przeciwko reformie edukacji

Rządzącym wydaje się, że edukację można przebudować jak klocki lego. Nie widzą, jak gubią elementy w szparach zgniłych podłóg.
busy-w-ciezynie

Dworzec pojawił się w poniedziałek

Pewnego dnia wyszłam z bloku i okazało się, że mieszkam na dworcu.
Świetlica w Cieszynie (10)

Co słychać „Na Granicy”?

Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie w nowej siedzibie – odremontowanej m.in. dzięki społecznemu wsparciu – działa już pełną parą.
Świetlica w Cieszynie (10)

Udało się! Przenieśliśmy granicę!

To wszystko by się nie udało gdyby nie WY! Dziękujemy!Redakcja
wystawa_wstyd (18)

Cieszyn: Wystawa „Wstyd” Joanny Wowrzeczki i Agnieszki Wróblewskiej

Fotorelacja Damiana Świńczykafot. Damian Świńczyk

Zaproszenia

No event found!
więcej wydarzeń >>